Sztuka przedstawiania się- spotkania biznesowe

reklama_fb_akademia_03

Prawidłowa prezentacja osób w biznesie pomiędzy klientami, partnerami i współpracownikami to bardzo ważna umiejętność. Sztuka ta wydaje się być prostą ale wymaga od nas szybkiej reakcji i oceny pozycji przedstawianych sobie osób. Aby uniknąć faux-pas postaramy się uporządkować tą wiedzę i przybliżyć wam zasady.

W przeciwieństwie do sytuacji towarzyskich, gdzie duże znaczenie ma wiek czy płeć przedstawianych osób, w biznesie pozostają one bez znaczenia. Precedencja odbywa się według rangi i statusu przedstawianych sobie osób, a więc kobieta i mężczyzna przedstawiani są według pełnionego stanowiska oraz stażu pracy.

Główna zasada mówi, że osoby wyższe rangą mają pierwszeństwo przed osobami na niższym stanowisku. Oznacza to, że osoba na wyższym stanowisku dowie się pierwsza z kim ma przyjemność rozmawiać. Będąc osobą przedstawiającą sobie osoby, zwracamy się do niej i przedstawiamy osobę o niższej randze, pamiętając aby przedstawić z imienia i nazwiska oraz podać funkcję czy też stanowisko osoby przedstawianej.

A co jeżeli przedstawiane osoby są w tej samej randze? W tym wypadku wybierając kolejność powinniśmy się posłużyć stażem pracy. Rzadko jednak się zdarza abyśmy posiadali taką wiedzę, wtedy najlepiej postępować zgodnie z etykietą towarzyską.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Powyższe zasady nie obowiązują kiedy w naszej firmie pojawia się Klient. Pamiętajmy, że jest on najważniejszy niezależenie od stanowiska jakie zajmuje. Czasami wydaje nam się niezręcznym przedstawić osobom o niższej randze np. prezesa naszej spółki ale właśnie tak powinniśmy postąpić, według zasad etykiety biznesowej i nie jest to zachowanie niewłaściwe.

A co jeśli w gronie pojawia się osoba znana publicznie?  W tym wypadku zasada jest prosta – zawsze osoba niepubliczna jest przedstawiana osobie publicznej.

Poza sytuacjami gdzie przedstawiamy sobie dwie nieznające się osoby, mamy też takie gdzie zmuszeni jesteśmy przedstawić sobie osoby w większej grupie. Jeżeli dołącza nowa osoba ponownie pamiętajmy, gość jest zawsze przedstawiany jako pierwszy obecnym niezależnie od jego rangi. Następnie nowoprzybyłemu przedstawiamy pozostałe osoby już według hierarchii.

Pamiętajmy, że przedstawiając sobie osoby powinniśmy je przedstawiać z imienia i nazwiska, stanowiska oraz tytułu. Warto również dodać kilka słów o przedstawianych sobie osobach aby ułatwić im wejście w konwersacje.

Duże wyzwanie czeka na nas kiedy świat biznesowy zaczyna się przenikać z towarzyskim.

Jak należy postąpić jeśli na kolacji biznesowej spotykają się szef z żoną i jego pracownik z żoną? Oczywiście jedyne osoby, które się znają to szef z pracownikiem. Pojawia się pytanie w jakiej kolejności powinno przebiegać przedstawianie?

W porządku precedencji biznesowej, która tu jest podstawowa, pierwszy jest szef, a potem jest pracownik. Kobiety zwykle nie podlegają tej zasadzie, a więc ważniejsza powinna być kobieta starsza. Jednak w tym konkretnym przypadku żona szefa jest zawsze ważniejsza niż żona pracownika. Mamy więc następującą hierarchię: żona szefa, żona pracownika, szef, pracownik. Wydawałoby się zatem, że należy najpierw przedstawić żonie szefa żonę pracownika, następnie żonie pracownika przedstawić szefa, a następnie żonie szefa przedstawić pracownika. Kto jednak ma to zrobić, jeśli spotykają się tylko te dwie pary? Musimy pamiętać o tym, że przedstawiać może tylko ten, kto zna osobę przedstawianą i osobę, której ją przedstawia. Mamy więc na pierwszy rzut oka sytuację bez wyjścia ale zgodnie z zasadami savoirvivre’u szef powinien przedstawić swojej żonie pracownika, aby ten mógł jej przedstawić, jako osoba już jej znana, swoją żonę. Następnie przedstawia swojej żonie szefa.

A jakie zasady precedencji obowiązują w etykiecie towarzyskiej? Są one nieco odmienne od tych biznesowych, ale o tym w kolejnym odcinku Akademii Kuzma Tailoring.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s